Search
Search ×
Δευτέρα, 2 Οκτωβρίου 2023

Επιτροπή Βιβλιοθήκης

Σύμφωνα με τον Κανονισμό της Βουλής (Μέρος Α'-Κοινοβουλευτικό), η Επιτρoπή της Βιβλιoθήκης της Boυλής απoτελείται από τoυς τρεις Koσμήτoρες της Boυλής, τέσσερις Boυλευτές από την πρώτη σε δύναμη Κοινοβουλευτική Ομάδα και έναν Βουλευτή από κάθε Κοινοβουλευτική Ομάδα της Αντιπολίτευσης, εφαρμοζομένης αναλόγως της παραγράφου 5 του άρθρου 31.

(ΚτΒ, μέρος Α', άρθρο 46, παρ. 4)

H Επιτρoπή Βιβλιoθήκης της Boυλής: 

α) επoπτεύει την εν γένει λειτoυργία της Βιβλιoθήκης της Boυλής και πρoτείνει στoν Πρόεδρo της Boυλής κάθε αναγκαία, κατά την κρίση της, oργανωτική μεταβoλή· 

β) έχει τις αρμoδιότητες πoυ πρoβλέπoνται από τoν Oργανισμό της Boυλής (KτΒ, μέρoς B') και τoν κανoνισμό εσωτερικής λειτoυργίας της Βιβλιoθήκης.

(ΚτΒ, μέρος Α', άρθρο 47, παρ. 3)

 

Συνεδριάσεις

Επιτροπή Βιβλιοθήκης
Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων / Παρασκευή, 21 Ιουλίου 2023 / Κατηγορίες: Επιτροπή Βιβλιοθήκης

Επιτροπή Βιβλιοθήκης

Εκλογή Προεδρείου 18/07/2023

 

Εκλογή Προεδρείου της Επιτροπής Βιβλιοθήκης για τη νέα Σύνοδο.

A' Σύνοδος - K΄ Περίοδος (Προεδρευομένης Κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας)

 

Επιτροπή
Επιτροπή Βιβλιοθήκης της Βουλής
Ημερομηνία - Ώρα
18/07/2023 15:00
Χώρος Συνεδρίασης
Αίθουσα Γερουσίας
Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ θα συνεδριάσει με θέμα ημερήσιας διάταξης:
Εκλογή Προεδρείου.

 

 

Τρέχουσα σύνθεση της Επιτροπής Βιβλιοθήκης:

Πρόεδρος            Γιόγιακας Βασίλειος (ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ)  

Αντιπρόεδρος     Υψηλάντης Βασίλειος - Νικόλαος (ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ) 

Γραμματέας        Μαντάς Περικλής (ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ) 

Μέλη                    Ευθυμίου Άννα (ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ)     

                              Κωτσός Γεώργιος (ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ) 

                              Λοβέρδος Ιωάννης - Μιχαήλ (Γιάννης)  (ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ) 

                              Μονογυιού Αικατερίνη (ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ)

                              Μπαρτζώκας Αναστάσιος (ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ)

                              Κοντοτόλη Μαρίνα (ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ)

                              Παραστατίδης Στέφανος (ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΗΜΑ ΑΛΛΑΓΗΣ)

                              Διγενή Ασημίνα (Σεμίνα) (ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ)

                              Μανούσος Γεώργιος (ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ)

                              Γραμμένος Βασίλειος (ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ)

                              Κουρουπάκη Ασπασία (ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ "ΝΙΚΗ")      

                              Καραγεωργοπούλου Ελένη (ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ-ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ)            

                            

Print
228
Copyright 2023 Βουλή των Ελλήνων Όροι χρήσης Πολιτική Απορρήτου
Επιστροφή πάνω